TRENDY

Ako sa zbaviť závislosti od cukru?

04.02.2017 REDAKCIE
Autor článku

Ako sa zbaviť závislosti od cukru?

 Dlhé roky sa ozývajú hlasy, že cukor je toxický a pomaly zabíja. Nikdy nie je na škodu zamyslieť sa nad tým, čo denne jete. Cítite sa často unavení a otupení? Ste stále hladní? Máte okolo pása pneumatiku, ktorej sa aj napriek pravidelnému cvičeniu nedokážete zbaviť? Čo robíte zle a ako zatočiť so závislosťou od cukru? A prečo je vlastne tak škodlivý?

 Ste závislí?

 Bolo dokázané, že cukor pôsobí na mozog ako droga. Keď sa ho pokúsite odstrániť zo svojho jedálnička (a pitného režimu), budete s najvyššou pravdepodobnosťou zápasiť s podobnými abstinenčnými príznakmi ako majú fajčiari, ktorí sa pokúšajú prestať s nikotínom. Najčastejšie sa prejavujú ako bolesti hlavy, nevoľnosť, nechutenstvo a samozrejme neodbytná potreba zaobstarať si chýbajúcu drogu. Rovnako ako fajčiari, ktorí vnímajú cigaretu ako niečo, čo ich „upokojí“, keď sú nervózni alebo prepracovaní, „cukroholici“ siahajú po presladenej čokoláde po stresujúcom dni. Okrem psychickej a fyzickej závislosti však podľa najnovších výskumov cukor spôsobuje ďaleko väčšie zdravotné problémy ako vedci tušili.

 Fruktóza na pranieri

 Podľa uznávaného amerického endokrinológa a obezitológa Roberta Lustiga je cukor príčinou celosvetovej pandémie obezity, ktorá sa už v súčasnosti nevyhýba ani rozvojovým krajinám. Presnejšie povedané, nejedná sa o samotný cukor, ale o jednu jeho neodmysliteľnú zložku – fruktózu. Ak si vezmete jednu kocku cukru (sacharózy), zjedli ste 1/2 jednotky glukózy a 1/2 fruktózy. V Česku sa stala známa Lustigova kniha „Cukor – náš zabijak“, ktorá u nás vyšla v r. 2015. Zhŕňa v nej všetky poznatky, ku ktorým dospel na základe mnohých výskumov a praxe s pacientmi. Prišiel na to, že fruktóza pôsobí na pečeň ako alkohol a okrem vedľajšieho príznaku obezity spôsobuje aj metabolický syndróm prejavujúci sa ako vysoký krvný tlak, inzulínová rezistenciacukrovka, zrýchlené starnutie, kôrnatenie tepien a alarmujúce množstvo viscerálneho tuku v orgánoch.

 

Sladký život bez cukru – stratégia číslo 1

Veľmi skoro nato sa život bez cukru stal módou. V New Yorku, ani nie rok po tom, čo Lustig vydal svoju knihu, prišla na svet populárna kuchárska knižka Sarah Wilsonovej, austrálskej novinárky a blogerky, s názvom „Sladký život bez cukru“ (presnejšie povedané bez fruktózy). Uvádza čitateľa do svojho osemtýždňového detoxikačného (odvykacieho) programu a prináša mnoho nových receptov pochúťok a výdatných jedál, ktoré je možné pripraviť bez cukru. Tvrdí, že závislosť od cukru možno zlomiť priemerne za 8 týždňov. Počas odvykacej kúry sa musí človek vyhýbať všetkému pridanému cukru v strave a pití, dokonca aj prirodzene sa vyskytujúcemu cukru v ovocí. Ak vydržíte 8 týždňov bez ovocia, zbavíte sa závislosti a budete vedieť, že aj s ovocím sa musí zaobchádzať opatrne, pričom najmenej cukru obsahujú bobule (akékoľvek lesné ovocie). Sladkejšiemu ovociu sa vyhýbajte (banány, hroznové víno, ...), používajte zdravé rastlinné tuky, jedzte mäso, zeleninu, mliečne výrobky a naklíčené orechy.

 Sladký dezert raz týždenne – stratégia číslo 2

 Umiernenejší prístup sa zakladá na osvojení si zdravšieho prístupu k jedlu. Robert Lustig učí rodičov obéznych detí vystríhať sa predovšetkým ovocným šťavám, ktoré sú zbavené vlákniny. Práve vláknina pôsobí na fruktózu ako filter a chráni tak pečeň pred škodlivými účinkami fruktózy. Ovociu sa preto nemusíte dôsledne vyhýbať, len ho jedzte v celku. Sladký dezert by ste si mali dopriať len raz týždenne, napríklad v nedeľu po obede. A dobrá správa na záver: tuk sám o sebe nie je zlý (živočíšny tuk, plnotučné mliečne výrobky, kokosový tuk), jedine v kombinácii s cukrom. Keďže nízkotučné výrobky obsahujú pridaný cukor, lepšie urobíte, keď sa vrátite k chutnejším plnotučným mliečnym výrobkom!

Kopírovať odkaz

Odporúčané články

Začni jar s minimalistickým šatníkom. Koľko kúskov je tak akurát? Začni jar s minimalistickým šatníkom. Koľko kúskov je tak akurát?
Láska má mnoho podôb. Osláv ju na Valentína aj ty Láska má mnoho podôb. Osláv ju na Valentína aj ty
Najkurióznejšie vianočné zvyky naprieč svetom Najkurióznejšie vianočné zvyky naprieč svetom
Aké farby budú letieť na jeseň? Aké farby budú letieť na jeseň?


x