TRENDY

Crossfit – cvičenie moderných lovcov a zberačov!

03.02.2017 REDAKCIE
Autor článku

Crossfit – cvičenie moderných lovcov a zberačov!

Po celej Českej republike vznikajú crossfit centrá svedčiace o vzrastajúcej obľube tohto intenzívneho druhu cvičenia. Crossfit sa dokonca dostal na zoznam najpopulárnejších halových aktivít pre rok 2017. V čom spočíva ucelený cvičebný program crossfitu? Aký typ jedálnička je preň charakteristický? Čo musí vedieť nováčik, než sa vydá na prvú lekciu?

 Čo je to crossfit?

 Crossfit je funkčný tréning posilňujúci a spevňujúci celé telo, kĺby a väzy. Kombinuje atletiku, gymnastiku a olympijské vzpieranie. Jeho zakladateľom je Američan Greg Glassman, ktorý sa podieľal na vzniku spoločnosti CrossFit Inc. r. 2000. Využívajú sa pri ňom činky, overbally, medicinbaly, cvičebné gumy, kettlebelly, švihadlá a ďalšie pomôcky, ktoré umožňujú zapojiť všetky svaly a pestovať si kondíciu. Crossfitu nie je cudzia ani práca s vlastnou váhou a jeho neoddeliteľnou súčasťou sú aj aeróbne cvičenia. Osobitný dôraz sa pri ňom kladie na posilňovanie – klasické kľuky, angličáky, sedy-ľahy. Crossfit je pritom rovnako populárny medzi ženami aj mužmi, a aj v tom tkvie jeho úspech.

 Crossfit a paleo diéta

 Crossfit je tiež veľmi populárny medzi vyznávačmi paleolitickej diéty, stravy našich predkov, lovcov a zberačov, ktorá sa teší veľkej obľube v Amerike. Typický crossfit jedálniček sa veľmi podobá paleo strave pozostávajúcej z mäsa, rýb, vajec, zeleniny, ovocia, orechov a semienok. Teda z jedla, ktoré sa dá ukoristiť vo voľnej prírode. Pre rast svalov sú pri tomto druhu cvičenia veľmi dôležité proteíny a tuky, sacharidy je potrebné obmedzovať (vrátane pitia ovocných džúsov a nadmernej konzumácie ovocia na úkor zeleniny). Do crossfit jedálnička nepatria priemyselne spracované potraviny, cukor v prášku, obilniny a polynenasýtené oleje (repkový, slnečnicový). Má sa za to, že pri dodržiavaní týchto stravovacích zásad úspešne predídete kardiovaskulárnym ochoreniam a nadváhe.

 Ako začať s crossfitom?

 Crossfit je perfektný nástroj na udržanie kondície a formovanie postavy. Veľmi dôležité je však dbať na bezpečnosť. Vyberte si crossfit centrum, ktoré ponúka úvodné lekcie pre nováčikov, v ktorých sa naučíte správne techniky jednotlivých cvikov. Pozornosť venujte kvalitnej príprave trénerov, ktorí by sa vám mali maximálne venovať a mali by sa usilovať o to, aby ste efektívne zvládli celý crossfit tréning bez zranení. Nie je dôležité s akým nasadením do každej lekcie pôjdete a koľko toho zvládnete, na prvom mieste je to, aby ste cvičili správne. Rovnako sa na sto percent nemusíte riadiť ani crossfit jedálničkom, ten vás však podporí v dosahovaní dobrých výsledkov, pomôže vám zhodiť prebytočné kilá a zároveň nezostať o hlade.

 

Kopírovať odkaz

Odporúčané články

Začni jar s minimalistickým šatníkom. Koľko kúskov je tak akurát? Začni jar s minimalistickým šatníkom. Koľko kúskov je tak akurát?
Láska má mnoho podôb. Osláv ju na Valentína aj ty Láska má mnoho podôb. Osláv ju na Valentína aj ty
Najkurióznejšie vianočné zvyky naprieč svetom Najkurióznejšie vianočné zvyky naprieč svetom
Aké farby budú letieť na jeseň? Aké farby budú letieť na jeseň?


x