TRENDY

Jarné nápady – Stolný bylinkový záhon

04.04.2017 REDAKCIE
Autor článku

Jarné nápady – Stolný bylinkový záhon

Slnko svieti, vtáci spievajú a pomaly začína vytúžená jarná idyla. Stačí sa okolo seba zoširoka rozhliadnuť a pocítiť tú vôňu nových stromov, živých rastlín a bylín…

Premýšľaš, čo voňavé si tento rok zaobstaráš na záhradku?

Bylinky by nemali chýbať v domácnosti žiadnej gazdinej. Sú zdravé, krásne, výborne dochutia každý pokrm a hlavne neodolateľne voňajú! Ako si ale zariadiť záhon v panelákovom byte alebo starej bytovke bez balkóna? Všetci by sme si priali mať veľkú záhradu, ktorá by hrala všetkými farbami a tvarmi. Nie každej z nás je však dopriate bývať v rodinnom dome s vysnívanú záhradkou, ale nevešaj hlavu! Aj pre teba máme skvelé riešenie, ako si dopriať bylinkové potešenie každý deň v pohodlí svojho bytíku!

V špajze rozhodne nájdeš pár prázdnych pohárov od uhoriek. Obľúbené zaváraninové poháre sú stále top a dajú sa s nimi vykúzliť neuveriteľné veci. Lepenku riadne odstráň a odmoč v jarovej vode. Priprav si toľko pohárov, koľko druhov byliniek si vo svojom domácom záhone praješ mať. Bazalka, oregano, rozmarín, tymian, bez nich si neviem varenie už vôbec predstaviť. Nenahraditeľnými bývajú tiež petržlen s pažítkou a ďalej kúzelná saturejka, ktorá bude vynikajúca k zdravým strukovinám. Hodiť sa ti bude rozhodne šalvia, koriander a obľúbená mäta s upokojujúcou medovkou. Myslím, že pre skromný stolný záhon to na začiatok úplne postačí.

Ako na to?                                                         

Miluješ farebné kamienky? Poteš seba aj rastlinky! Na dno zaváracích pohárov ich môžeš niekoľko umiestniť, budú tu spĺňať funkciu drenážnych kamienkov. Alebo si môžeš dopriať krátku prechádzku a nazbierať si podľa nálady vlastné z milovaného miesta. Každý pohár môže obsahovať rôzne farebné drahé kamene, ktoré svojím jasom a odtieňom robia z byliniek, vďaka slniečku, čarovný záhon. Do každého pohára zvlášť umiestni dostatok hlineného substrátu, na vrch nasyp hŕstku semienok a dostatočne ich zalej vodou. Poháre postav v byte blízko k oknu, aby mali rastlinky dostatok denného svetla a zdroj vitamínov. Na záver ich môžeš ozdobiť napríklad štítkom s názvom konkrétnej byliny alebo použiť vkusnú mašľu v obľúbenej farbe.

 Vďaka tomuto vkusnému a praktickému nápadu si môžeš dopriať bylinkový záhon aj bez záhradky. Zváž výhody stolného záhonu! Bylinky ti prevoňajú celý byt, máš ich stále na blízku a robia ti radosť s každým ďalším pohľadom…

Kopírovať odkaz

Odporúčané články

Začni jar s minimalistickým šatníkom. Koľko kúskov je tak akurát? Začni jar s minimalistickým šatníkom. Koľko kúskov je tak akurát?
Láska má mnoho podôb. Osláv ju na Valentína aj ty Láska má mnoho podôb. Osláv ju na Valentína aj ty
Najkurióznejšie vianočné zvyky naprieč svetom Najkurióznejšie vianočné zvyky naprieč svetom
Aké farby budú letieť na jeseň? Aké farby budú letieť na jeseň?


x