LIFESTYLE

Predsavzatie pre rok 2023: rozmaznávaj svoju peňaženku aj planétu

03.01.2023 REDAKCIE
Autor článku

Každý rok si dávaš stále tie rovnaké predsavzatia? Ale si ten typ, ktorý to všetko dodržuje s veľkou snahou celý január, ale vo februári skutek utek? Daj si predsavzatie zamerať sa na slow fashion a ver, že ťa to bude baviť a pomôžeš tak svojej peňaženke aj matke zemi. 

Slow fashion, o čo vlastne ide?

Módny priemysel je skvelý a my sme v ňom neskutočne radi. Ale tiež vieme, že módny priemysel je druhým najväčším znečisťovateľom životného prostredia. Náročnosť pestovania materiálu, výroba, a preprava jednotlivých módnych kúskov dá našej krajine poriadne zabrať. Bohužiaľ neblahý vplyv má aj dnešný trend, kedy kolekcia strieda kolekciu a každý má doma preplnené skrine, aj keď stále nemáme čo na seba. Slow fashion je smer, ktorý sa snaží v tomto ohľade dupnúť na brzdu a zamyslieť sa. Naozaj to potrebujem? Naozaj to vynosím? Je to z materiálu, ktorý je kvalitný? Vznikol tento módny kúsok vo férových podmienkach?

Drahá lacná móda

Vidíš kúsok v mega zľave a hovoríš si, že by bol hriech ho nekúpiť. Potom ale zistíš, že ti to úplne nesedí, a tiež, že sa ti to k ničomu nehodí. A z toho hyper kaufu je kúsok, ktorý ti zaberá miesto v skrini, pomaly sa v komíne posúva na najnižší post, až zrazu nevieš, čo s ním. V prvom rade, je fajn ho poslať ďalej. To, že tebe nesadne, neznamená, že neurobí radosť niekomu inému. Dobré by ale bolo zamyslieť sa ešte pred tým, ako ho kúpiš.

Zastaviť, nadýchnuť, rozmyslieť, kúpiť

My úplne chápeme tvoju slabosť pre doplnky. Nemožno odolať. Predtým ako ale prevetráš svoju peňaženku, je dobré sa na chvíľku zastaviť. Je tento produkt z kvalitného materiálu? Vydrží mi? A čo takto podporovať lokálne značky (napríklad ako Vuch, žmurk žmurk). Čo tak siahnuť po výrobkoch z udržateľného materiálu? Vo Vuch sa nebojíme peňaženiek z pet fliaš, batohov z neoprénu alebo kabeliek z pravej kože, ktoré ti vydržia roky rokúce. Ale čo sú tie hlavné otázky: potrebujem to? Vynosím to? A k čomu ho budem nosiť? Pred kúpou si v hlave prebehni svoj šatník, aké farby v ňom prevažujú, ak sa ti tento kúsok bude hodiť k väčšine z nich, k jednému kúsku alebo k ničomu, čo bude znamenať, že ho proste nosiť nebudeš. Nie je to tak ťažké a ver, že tvoja peňaženka aj naša planéta ti budú ďakovať pri každom tvojom takom zamyslení.

Rok 2023 a trochu dobra k tomu

A keď sme pri tom začiatku roku 2023, čo ho začať kúpou kalendára? Ak sa chceš každý deň pozerať na farebnú smŕšť a pripomínať si dobrú vec, tak odporúčame Vuch charitatívny kalendár. Vždy, keď sa na neho pozrieš, rozjasní ti deň, pretože sme v ňom nešetrili farbami a je pozitívne ladený. Ale hlavné je, že jeho kúpou prispeješ organizácii Loono, ktorá sa zameriava na osvetu prevencie vážnych ochorení. 

Kopírovať odkaz

Odporúčané články

Víme, co se bude nosit letošní podzim! Víme, co se bude nosit letošní podzim!
Proměň dýni v krásnou dekoraci i skvělé jídlo! Proměň dýni v krásnou dekoraci i skvělé jídlo!
Jak na zdravé opalování? Několik tipů odborníků Jak na zdravé opalování? Několik tipů odborníků


Zvoľte svoju krajinu