LIFESTYLE

Najkurióznejšie vianočné zvyky naprieč svetom

09.12.2019 REDAKCIE
Autor článku

Vianoce, Vianoce prichádzajú, šťastné a veselé. A niekedy tiež poriadne kuriózne. Dôkazom sú vianočné zvyky, ktoré by väčšina z nás označila prinajmenšom za podivné. Určite dobre poznáš liatie olova, krájanie jablka alebo napríklad púšťanie lodičiek z orechov po vode. Poznáš ale tiež svetové vianočné tradície? Že nie? Poď sa s nimi zoznámiť a ver, že ťa čaká poriadne zaujímavé čítanie.

Hurá do Mexika

Myslíš si, že sa tradične darčeky dávajú len pod stromček alebo do pančuchy na krbe? Asi ťa prekvapí, že mexické deti darčeky musia dostať z hlineného hrnca zaveseného pod stropom. Ako? Búšia do neho tak dlho, kým sa hrniec rozbije a darčeky sa z neho nevysypú na zem. Že ti to znie ako skvelá zábava? Nám tiež!

Na skok v Argentíne

Zatiaľčo u nás sú vianočné stromčeky ihličnany, v Argentíne zdobia tie listnaté. Nie ale guľôčkami, ale chumáčikmi vaty, ktoré majú pripomínať sneh. Zaujímavé je tiež vianočné argentínske jedlo. Vedľa pečeného prasiatka si Argentínci doprajú aj mäso z páva a pávími perami často zdobia tiež vianočne prestretý stôl.

A aké sú Vianoce v Grécku?

Grécke deti veria, že sa na Vianoce z hlbín zeme vynoria strašidelní škriatkovia zvaní Kallikantzaroi, ktorí počas roka podrezávajú strom života. Ľudia sa však môžu pred týmito desivými škriatkami brániť tým, že na dvere zavesia cedidlo. Diablici potom údajne celú noc strávia tým, že sa budú snažiť spočítať jeho diery, a dovnútra sa tak nedostanú.

Keď Katalánci oslavujú

Jeden z najdivnejších vianočných zvykov majú Katalánci. V ich Betlehemoch totiž okrem panny Márie, svätého Pavla, Ježiška a troch kráľov často nájdeš tiež postavičku čupiaceho roľníka s červenou čiapkou, ktorý sa prezýva Caganer. Táto postavička často čupí v rohu a deti majú za úlohu ju medzi ostatnými postavičkami nájsť. Tradícia pravdepodobne pochádza až zo 17. storočia.

Ukrajinské Vianoce

Zaujíma ťa, ako zdobia vianočný stromček na Ukrajine? Asi ťa prekvapí, že namiesto nám známych ozdôb stromčeky zdobia umelé pavučiny a pavúky. Tieto netradičné ozdoby majú svoj pôvod v povesti o chudobnej vdove, ktorá nemala čím nazdobiť stromček pre deti. Pavúkom, žijúcim v chatke, jej bolo ľúto, a tak cez noc opriadli stromček svojimi vláknami. Vychádzajúce slnko potom pavučiny premenilo v nádherné zlaté nite.

Sviatky vo Venezuele

V hlavnom meste Venezuely k tradičným vianočným zvykom patrí návšteva kostola a to už od 16. decembra až do Štedrého dňa. Venezuelčania však do kostola nechodia peši, ale jazdia na korčuliach. Do ôsmej tak bývajú uzatvorené niektoré cesty, aby sa veriaci dostali do kostola bez nehody.

Vianočné tradície v Dánsku

Pokiaľ by si žila v Dánsku, pravdepodobne by si za dverami svojho domu našla črepiny z porcelánu. V Dánsku sa totiž za dverami priateľov rozbíja porcelán a verí sa, že čím väčšiu kopu črepín človek pred svojimi dverami nájde, tým viac šťastia bude mať v nadchádzajúcom roku.

Zabudnuté české vianočné tradície

Niektoré zo svetových vianočných tradícií už sme si predstavili, poďme sa ale ešte pozrieť na zabudnuté české zvyky. Vedela si napríklad, že sa verilo, že pokiaľ sa chce slobodné dievča do budúceho roka vydať, mala by počas Štedrého dňa nazbierať deväť končekov od vianočky? Verilo sa tiež, že čerstvý chlieb upečený na Božie narodenie alebo v tento deň znesené vajcia majú kúzelnú moc. Pokiaľ chcel byť človek po celý rok zdravý, mal bosý pod štedrovečerným stolom stúpiť na sekeru.

Poznáš ešte nejaké netradičné vianočné zvyky? Napíš nám do komentárov a pobav aj ostatných.

 

Kopírovať odkaz

Odporúčané články

Predsavzatie pre rok 2023: rozmaznávaj svoju peňaženku aj planétu Predsavzatie pre rok 2023: rozmaznávaj svoju peňaženku aj planétu
Víme, co se bude nosit letošní podzim! Víme, co se bude nosit letošní podzim!
Proměň dýni v krásnou dekoraci i skvělé jídlo! Proměň dýni v krásnou dekoraci i skvělé jídlo!
Jak na zdravé opalování? Několik tipů odborníků Jak na zdravé opalování? Několik tipů odborníků


Zvoľte svoju krajinu