LIFESTYLE

Začni jar s minimalistickým šatníkom. Koľko kúskov je tak akurát?

09.03.2020 REDAKCIE
Autor článku

Že už si o minimalistickom šatníku počula? Ako by aj nie, minimalizmus je v poslednej dobe často skloňovanou témou. Podľa jeho priaznivcov nie je nad to, ráno otvoriť šatník len s niekoľkými ľahko kombinovateľnými a kvalitnými kúskami a vytvoriť outfit, ktorý vždy vyzerá skvelo. Premýšľaš nad tým, že aj ty na jar pretriediš svoj šatník? Poď sa s nami pozrieť, ako na to.

Koľko kúskov je tak akurát?

Podľa obľúbenej francúzskej autorky Jennifer L. Scott stačí vlastniť len 10 elegantných a vzájomne kombinovateľných kúskov na to, aby si vyzerala skvele pri akejkoľvek príležitosti. Že ti to príde málo? Pre začiatok si sama stanov číslo, ktoré sa ti zdá tak akurát. Časť priaznivcov minimalistického šatníka hovorí o 35 kúskoch.

Stále málo? Skús capsule wardrobe

O capsule wardrobe alebo kompaktnom šatníku sa často hovorí na zahraničných weboch aj vo videách na YouTube. Tento šatník je založený na tom, že si vyberieš 33 kusov oblečenia pre jedno ročné obdobie. Do tohto počtu sa nepočíta spodná bielizeň alebo takzvané výnimky ako je športové oblečenie a večerné šaty.

Ako určiť, ktoré kúsky nechať a ktoré vyhodiť?

Pustiť vietor do svojho šatníka nie je až tak ťažké, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Stačí si vziať každý kúsok do ruky a zodpovedať si tri otázky. Stále sa mi páči a pristane mi? Mala som tento kúsok v uplynulom roku na sebe? Kúpila by som si ho znova? Pokiaľ trikrát odpovieš áno, je ti súdený. Pokiaľ nie, je načase sa ho zbaviť.

TIP: Čo s vecami, ktoré nechceš?

Nie je hneď nutné oblečenie, ktoré sa ti už nepáči, vyhodiť do popolnice. Môžeš ho predať alebo darovať svojim kamarátkam. Alebo ho tiež môžeš odložiť do kontajnerov na textil, vďaka ktorým dostávajú staré veci nový život.

Farebná paleta

Pri vytváraní minimalistického šatníka je nevyhnutné určiť si svoju farebnú paletu, v ktorej sa cítiš dobre. Ako prvé si stanov základné farby, ktoré nosíš najčastejšie. Časť šatníka by mali tvoriť tiež neutrálne farby. Teda tie, ktoré je možné kombinovať so všetkými ostatnými (čierna, biela, šedá a denim). K týmto farbám zvoľ nakoniec farby, ktoré dodajú outfitu šmrnc a ktoré je navyše možné ľubovoľne kombinovať s tvojimi základnými farbami.

Mysli na to, že kvalita je viac ako kvantita

Módni štylisti sa zhodujú na tom, že je jeden kvalitný sveter viac ako päť svetrov so žmolkami. Pri kupovaní nových kúskov sa teda riaď tým, že za kvalitu sa vždy oplatí priplatiť a že je kvalita viac ako kvantita.

TIP: Kabelka ako základ šatníka

Kvalitné topánky a kabelky sú základom každého šatníka. Veta, ktorej dávajú za pravdu poprední módni experti. Pokiaľ máš doma veľké množstvo starších a opotrebovaných kabeliek, možno je teraz ten pravý čas vymeniť ich za dve kvalitné a ľahko kombinovateľné. Krok vedľa rozhodne neurobíš s veľkou čiernou kabelkou a menšou kabelkou cez rameno napríklad v hnedej farbe. Pozri sa napríklad na kabelku Graceful Gabi alebo kabelku Cornie.

Čo si myslíš o minimalistickom šatníku? Podľahneš tomuto trendu založenom na prevzdušnenej skrini a menšom množstve kvalitných kúskov aj ty?

Kopírovať odkaz

Odporúčané články

Predsavzatie pre rok 2023: rozmaznávaj svoju peňaženku aj planétu Predsavzatie pre rok 2023: rozmaznávaj svoju peňaženku aj planétu
Víme, co se bude nosit letošní podzim! Víme, co se bude nosit letošní podzim!
Proměň dýni v krásnou dekoraci i skvělé jídlo! Proměň dýni v krásnou dekoraci i skvělé jídlo!
Jak na zdravé opalování? Několik tipů odborníků Jak na zdravé opalování? Několik tipů odborníků


Zvoľte svoju krajinu