LIFESTYLE

Zaujímavé fakty o Slnku :-)

25.07.2017 REDAKCIE
Autor článku

Zaujímavé fakty o Slnku

Ak by sa ťa niekto spýtal, aké slovo sa ti ako prvé vybaví v súvislosti s letom, možno by to bolo práve slnko. Slnko berieme ako samozrejmosť, z jedného pohľadu je to len jedna z miliárd hviezd, pre nás je to ale hviezda, bez ktorej by sme si nevedeli život predstaviť. Naša najbližšia hviezda má veľký vplyv aj na našu psychiku. Stáva sa ti, že je tvoja nálada na bode mrazu, keď je vonku zamračené a slnko sa mohol prihlásiť o slovo? Leto nám našťastie umožňuje byť v kontakte s hviezdou, ktorá nás nabíja energiu a radosťou, každý deň. Poďme sa na Slnko pozrieť bližšie.

Kedy sa "narodilo" Slnko?

Presný deň jeho narodenín asi už nevypátráme. Slnko vzniklo zhruba pred 4,5 miliardami rokov a vedci odhadujú, že je práve v polovici svojho života. Veľkou výhodou pre nás je, že sa jeho konce rozhodne nedočkáme, Slnko má pred sebou minimálne ďalšie 4 miliardy rokov na výslní.

Kto je väčší? Krajina alebo Slnko?

Aj napriek tomu, že sa Slnko radí k stredne veľkým hviezdam, jeho veľkosť je oproti Zemi niekoľkonásobná, je zhruba 100krát väčší. Slnko by tak bez problémov pojala milión našich planétok, Slnko je zároveň 333krát ťažšie ako Zem.

Koľko by si vážila na Slnku?

Ak nie si spokojná so svojou váhou, ver, že by si si na Slnku príliš nepolepšila. Gravitácia na Slnku je približne 28 krát väčšia ako na Zemi, človek s váhou 60 kíl by tak na Slnku vážil 1680 kíl. No povedz, necítiš sa zrazu ako pierko?

Je ti teplo, dievča?

Asi ťa neprekvapí, že by si sa na Slnku dosť zapotil. V jadre Slnka je neuveriteľná teplota 15 miliónov stupňov Celzia. Ani na najchladnejšom mieste na Slnku by si však príliš nepochodila, teplota tu dosahuje 6000 stupňov Celzia.

Dôležitá ochrana očí pred slnkom

Slnko je nepochybne skvelým spoločníkom, keď sa však jedná o ostré slnečné žiarenie je na mieste svoje oči chrániť. Ochrana pred škodlivým UV žiarením a zároveň dokonalý módny doplnok? Pozri sa na ponuku našich štýlových slnečných okuliarov.

Kopírovať odkaz

Odporúčané články

Predsavzatie pre rok 2023: rozmaznávaj svoju peňaženku aj planétu Predsavzatie pre rok 2023: rozmaznávaj svoju peňaženku aj planétu
Víme, co se bude nosit letošní podzim! Víme, co se bude nosit letošní podzim!
Proměň dýni v krásnou dekoraci i skvělé jídlo! Proměň dýni v krásnou dekoraci i skvělé jídlo!
Jak na zdravé opalování? Několik tipů odborníků Jak na zdravé opalování? Několik tipů odborníků


Zvoľte svoju krajinu