Jarní výprodej
Jarní výprodej

Materiály a údržba

Pokiaľ chceš niečo vedieť o materiáloch a údržbe, si na správnom mieste!

STAROSTLIVOSŤ O VUŠKY

Prečítaj si, ako sa správne starať o svoje Vušky.

Symboly údržby

Pri používaní a starostlivosti o naše produkty prihliadni ku grafickým symbolom údržby na etikete alebo visačke jednotlivého výrobku. Napovedia Ti, ako sa máš o Vušky starať. Visačky nikdy z výrobku neodstraňuj.

Všeobecné odporúčania na ochranu všetkých Vušiek, oblečenia, šperkov a doplnkov

S výrobkom zaobchádzaj šetrne.

Chráň pred ohňom.

Chráň pred vodou a dažďom.

Chráň pred prašným prostredím.

Chráň pred chemickými vplyvmi.

Chráň pred mechanickým poškodením.

Kabelky

Kabelku zbytočne nepreťažuj.

Nevystavuj kabelku priamemu zdroju tepla a slnku.

Pri čistení a ošetrovaní sa riaď symbolmi údržby na etikete.

Neper kabelku v práčke a nedávaj ju do sušičky.

Batohy

Batoh zbytočne nepreťažuj.

Nevystavuj batoh priamemu zdroju tepla a slnku.

Pri čistení a ošetrovaní sa riaď symbolmi údržby na etikete.

Neper batoh v práčke a nedávaj ho do sušičky.

Peňaženky

Do peňaženky nedávaj viac kariet, ako pre koľko je určená.

Peňaženku nepreťažuj nadmerným množstvom mincí.

Nevystavuj peňaženku priamemu zdroju tepla a slnku.

Pri čistení a ošetrovaní sa riaď symbolmi údržby na etikete.

Neper peňaženku v práčke a nedávaj ju do sušičky.

Šperky

Zabráň kontaktu šperkov s ostrými predmetmi, aby nedošlo k ich poškriabaniu.

O šperky sa staraj s ohľadom na použitý materiál.

Väčšinu šperkov vyčistíš vlažnou vodou so šetrným saponátom.

Na leštenie si vezmi jemnú handričku z mikrovlákna.

Okuliare

Zabráň kontaktu sklíčok a nožičiek okuliarov s ostrými predmetmi, aby nedošlo k poškriabaniu.

Sklíčka umy vodou so saponátom, opláchni a vylešti handričkou z mikrovlákna.

Pri čistení nožičiek okuliarov sa riaď návodom na údržbu použitého materiálu.

Oblečenie

Per do maxima stupňov uvedených na etikete s podobnými farbami a naruby.

Neper v prípravkoch s chlórom a inými bielidlami.

Nedávaj do sušičky a nesuš na priamom slnku, aby farby nevybledli.

Žehli pri odporúčanej teplote na etikete a naruby.

Obuv

Pri čistení a ošetrovaní topánok sa riaď symbolmi údržby na etikete.

Obuv nikdy neper v práčke a nedávaj ju do sušičky.

Podrážku jednoducho vyčistíš hubkou s mydlovou vodou alebo tekutým pieskom.

Zvršok obuvi čisti podľa typu materiálu a návodu na jeho údržbu.

MATERIÁLY

Je fajn vedieť, z akého materiálu je vytvorená Tvoja Vuška.

Bavlna

Bavlna patrí v módnom priemysle medzi najbežnejšie prírodné vlákna. Tkaniny a pleteniny zo 100% bavlny sú priedušné, pevné a príjemné na nosenie. Bavlnené oblečenie môžeš bez obáv prať v práčke pri teplote uvedenej na etikete a nechať prirodzene uschnúť. Bavlnu žehli na odporúčanú teplotu z rubovej strany výrobku.

Elastán

Elastán je extra pružné polyuretánové vlákno. Dokáže sa natiahnuť na niekoľkonásobok svojej dĺžky a zase sa vrátiť do pôvodnej veľkosti. Oblečenie s prímesou elastánu dobre drží tvar, menej sa mačká, nevyťahá sa a vďaka pružnosti je pohodlné na nosenie. Najčastejšie sa s ním stretneš v zmesi s bavlnou pri tričkách a spodnej bielizni. Pri údržbe oblečenia s elastánom sa drž pokynov uvedených na etikete výrobku.

Bambusové vlákno

Bambusové vlákno je čisto prírodný materiál s množstvom benefitov. Oblečenie z bambusu je komfortné, priedušné, má antibakteriálne vlastnosti a nedráždi. Takže je vhodné aj pre ľudí s citlivou pokožkou a alergikov. V zime Ťa zahreje, v lete príjemne chladí. Odvádza vlhkosť od pokožky, takže Ťa udrží v suchu, aj keď sa trochu viac zapotíš. Jednoducho ideálny materiál na každodenné nosenie. Bambusové oblečenie môžeš prať v práčke na 30 °C.

Polyester (PES)

Tkanina z polyesteru je ľahká, nemačkavá, nepohlcuje moc vlhkosti a rýchlo schne. Bežne sa používa ako podšívkový a vnútorný materiál našich kabeliek, peňaženiek aj batohov. Na jeho čistenie Ti bude stačiť hubka a vlažná voda s prímesou jemného saponátu. Vyčistenú Vušku roztvor a nechaj ju prirodzene uschnúť.

Polyester Oxford

Oxford je ľahká a zároveň pevná aj odolná tkanina z polyesteru vybavená priedušným polyuretánovým záterom. Vďaka nemu odpudzuje vodu aj nečistoty, odráža UV žiarenie, odoláva oderu, ľahko sa čistí a rýchlo schne. Na vyčistenie Ti bude stačiť mäkká hubka a vlažná voda so saponátom. Dá sa aj chemicky čistiť.

Polyuretán (PU)

Polyuretán je vegánskou alternatívou k pravej koži. Na pohľad a na dotyk rozdiel takmer nespoznáš. Vyniká svojou pevnosťou, nepraská, veľmi dobre odoláva oderu, slnečným lúčom a vlhkosti. Polyuretán stačí umyť vlažnou vodou s kvapkou šetrného saponátu a otrieť do sucha. Pri čistení sa vyhni organickým rozpúšťadlám a benzínu, ktoré by mohli tvoju obľúbenú Vušku poničiť.

Neoprén

Neoprén je extra ľahký polymerovaný kaučuk. Je pružný, má termoizolačné vlastnosti a neprepustí vodu. Vušky z neoprénu nikdy neper v práčke a nepoužívaj žiadne pracie prostriedky. Stačí ich vymáchať vo vlažnej vode a nechať ho z oboch strán prirodzene vyschnúť.

Vláknitá koža

Pri výrobe vláknitej kože sa odpady prírodnej usne rozložia na vláknité častice, menšie kúsky alebo prach a potom sa pomocou spojiva znovu spoja. Takto recyklovaná useň je na vzhľad aj dotyk ako prírodná koža. Aj starostlivosť o ňu je rovnaká. Na bežné čistenie si vezmi jemnú hubku a vodu. Na ošetrenie a ochranu vláknitej kože používaj kvalitnú impregnáciu. Pri starostlivosti sa vyhni agresívnym čistiacim prípravkom a kožené Vušky nesuš na radiátore.

EKO - Recyklovaný Polyuretán

Recyklovaný polyuretán je Eco-Friendly materiál, ktorý vzniká recykláciou použitých odpadov, odpadov z inej výroby a z nevyužitých výrobkov. V jeho zložení je recyklovaný polyester a polyuretán, čisté polyméry, drevo a calcium carbonate. Kabelky, peňaženky aj batohy z recyklu jednoducho vyčistíš vodou s prídavkom saponátu. Po opláchnutí zvyškov saponátu čistou vodou vytri svoju Vušku handričkou dosucha.

Mikrovlákno

Polyesterové mikrovlákno patrí medzi najjemnejšie syntetické vlákna. Svojou jemnosťou sa najviac približuje hodvábu. Často sa kombinuje s ďalšími textilnými materiálmi, napríklad s usňou vo vláknitej koži. Mikrovlákno je odolné proti pôsobeniu vody, nemení svoju štruktúru, nerozťahuje sa a nezráža. Je preto aj jednoduché na údržbu. Na jeho čistenie stačí vziať jemnú hubku a vlažnú vodu so saponátom.

Korok

V módnom priemysle sa korok používa ako alternatíva pravej kože. Jeho neopakovateľná štruktúra robí z každého doplnku úplný originál. Korok je ľahký a pritom pevný, odpudzuje vodu aj nečistoty a odoláva UV žiareniu. Vušku s prírodným korkom ľahko vyčistíš vodou a šetrným saponátom.

Filc/plsť

Plstený filc je jemný a zároveň pevný a odolný materiál, ktorý vzniká vzájomným prepletením polyesterových vlákien. Na svojom povrchu môže prirodzene vytvárať žmolky, ktoré jednoducho odstrániš žmolkovačom. Plstené doplnky sa dajú prať v ruke s použitím šetrného saponátu. Pri praní ale môžu čiastočne stratiť svoju tuhosť a pevnosť.

Polyamid

Textília z polyamidu vyniká svojou vysokou pevnosťou za sucha a odolnosťou voči oderu. Jednoducho sa udržiava a po vypratí rýchlo schne. Často sa s ním stretneš pri plavkách a ďalšom športovom oblečení. Oblečenie a doplnky z polyamidu per maximálne pri 40 °C. Nikdy nepoužívaj aviváž, bielizeň nežmýkaj nasilu, nesuš na priamom slnku, v sušičke, ani na radiátore.

Nylón

Nylón je asi najznámejším materiálom z polyamidu. Tkaniny z neho sú pevné, odolné voči oderu, rýchlo schnú a jednoducho sa udržiavajú. Pri údržbe nylónových doplnkov si vystačíš s hubkou, vlažnou vodou a saponátom. Nenechávaj doplnky s nylónom dlhodobo vo vlhkom prostredí, strácajú svoju pevnosť. Vyhni sa s nimi otvorenému ohňu a rozpúšťadlám na báze kyselín.

Akryl

Akrylová pletenina je mäkká, ľahká a neškrabúca alternatíva prírodnej vlny. Oproti vlne je nenáročná na údržbu. Dobre drží tvar, pri praní sa nezráža, nezamaškrtia si na nej mole a menej žmolkuje. Doplnky a oblečenie z akrylu môžeš prať v práčke na 30 °C. Nepoužívaj aviváž, pleteninu nežmýkaj a nechaj ju len voľne uschnúť.

Ethylenvinylacetát (EVA)

Elastomerný polymér EVA je ľahký, pružný a ohybný materiál. Výborne chráni proti nárazom, nepraská, je nepremokavý a odoláva UV žiareniu. Pri čistení používaj mäkkú hubku a jemný čistiaci prostriedok, aby sa povrch nepoškriabal. Puzdrá z ethylenvinylacetátu nechávaj prirodzene schnúť pri izbovej teplote mimo zdroja tepla.

Polyvinylchlorid (PVC)

PVC patrí medzi najrozšírenejšie plasty vôbec. Dá sa z neho vyrobiť podarená imitácia kože. Používa sa na kabelky, batohy aj peňaženky. Doplnky z polyvinylchloridu jednoducho umyješ vlhkou handričkou. Môžeš použiť aj saponát alebo čistý technický lieh. Po čistení povrch umy čistou vodou a osuš.

Recyklát z Vušiek

Uťahaným kabelkám, batôžtekom aj peňaženkám dávame ďalšiu šancu. Obnosené alebo pokazené Vušky mieria do drvičky, kde ich rozdrobíme na malé kúsky. Tie potom pridávame k polystyrénovým guľôčkam ako výplň do našich sedacích vakov. Vo svojej recyklovanej podobe tak robia ďalšiu radosť napríklad deťom v škôlkach.

Polystyrénové guľôčky

Polystyrénové guľôčky používame spoločne s recyklátom Vušiek ako náplň našich sedacích vakov. Guľôčky sú ľahké, hypoalergénne, majú veľký objem, ktorý používaním po čase klesá. Guľôčky do vakov môžeš priebežne dopĺňať.

Guma

Guma sa vyrába z prírodného alebo aj syntetického kaučuku. Vo Vuch ju používame na podrážky topánok. Je totiž ľahká, pružná a vodeodolná. Jednoducho ju vyčistíš hubkou s pastou z jedlej sódy a vody alebo tekutým pieskom Cif cream.

Plast

Plasty všeobecne sú syntetické polyméry, ktoré majú takmer neobmedzené možnosti využitia. Sú často dostupnejšou alternatívou prírodných materiálov. Nahradia napríklad drevo, textilné vlákna alebo kaučuk. Sú ľahké, pritom pevné a odolné. Plastové časti doplnkov jednoducho umyješ vlhkou handričkou. Môžeš použiť aj saponát alebo čistý technický lieh.

Kov

Kov sa v rôznych variantoch zliatin používa pri výrobe drobných komponentov a obrúčok okuliarov. Všeobecne platí, že je vhodné zabrániť kontaktu s ostrými predmetmi, aby nedošlo k poškriabaniu povrchu. Kovové časti môžeš čistiť teplou mydlovou vodou a doleštiť handričkou z mikrovlákna.

Drevo

Drevo je krásny prírodný materiál. Vďaka jeho neopakovateľnej štruktúre je každý kúsok šperku úplný originál. Na čistenie drevených šperkov a doplnkov Ti stačí vlažná voda so saponátom. Môžeš použiť aj jemnú hubku alebo mikrovlákno. Nepoužívaj žiadne chemické rozpúšťadlá a drevo nenechávaj dlho vo vode. Na ochranu dreva sa dá použiť olej alebo špeciálny vosk.

Zebra Wood

Zebrawood je tvrdé a odolné exotické drevo z Afriky. Má špecifickú štruktúru prefarbenú svetlými a tmavými prúžkami. Svojím vzhľadom tak pripomína zebru. Doplnky zo zebrawood očisti vlhkou handričkou a osuš. Nenechávaj ich dlho namočené vo vode. Povrch môžeš ošetriť prírodným olejom alebo špeciálnym voskom.

Skateboard wood

Skateboard wood je recyklát použitého skateboardu z javorového dreva. Šperky a doplnky z dreva sa dajú jednoducho umyť pod tečúcou vodou. Použiť môžeš šetrný saponát a jemnú hubku, aby sa povrch nepoškriabal. Na čistenie nepoužívaj žiadne rozpúšťadlá. Drevo nenechávaj dlho vo vlhku, aby nepopraskalo a nestmavlo.

Bambusové drevo

Bambusové drevo je nenasiakavé, nevadí mu ani dlhší pobyt vo vlhkom prostredí. Je preto skvelým materiálom na obrúčky slnečných okuliarov. Tie potom nemusíš dávať dole z očí ani pri plávaní. Doplnky z bambusového dreva sa dajú jednoducho umyť pod tečúcou vodou, použiť môžeš aj šetrný saponát a jemnú hubku. Na čistenie nepoužívaj žiadne rozpúšťadlá.

Nerezová oceľ

Nerezová oceľ patrí medzi obľúbené materiály na výrobu šperkov, hodiniek a bižutérnych komponentov. Ide o zliatinu niekoľkých kovov, kedy sa počas výrobného procesu pridávajú do železa špecifické zliatiny ako nikel a chróm. Vďaka tomu je oceľ je pevná, lesklá, vysoko odolná voči korózii a poškriabaniu. Na čistenie šperkov a komponentov z nerezu si vezmi k ruke jemnú handričku a mydlovú vodu. Po umytí nerezovú oceľ osuš a vylešti handričkou z mikrovlákna.

Zipsy

Na čistenie zipsových zúbkov a zámčekov si vezmi vodu s mydlom a jemnú kefku. Nikdy nepoužívaj benzín a chemické rozpúšťadlá. Keď sa zips zadrháva, premaž ho po celej jeho dĺžke krémom alebo rastlinným glycerínom.

Kubické zirkóny

Kubické zirkóny sa používajú pri šperkoch ako syntetická náhrada diamantu. Majú podobný lom svetla aj lesk. Na prvý pohľad nespoznáš rozdiel. Zirkóny sa dajú vyrobiť v rozmanitých farbách. Kryštál kubického zirkónu vyčistíš jednoducho teplou mydlovou vodou a vyleštíš handričkou z mikrovlákna.

Striebro 925/1000

Puncovou značkou 925/1000 sa označuje zliatina 92,5% rýdzeho striebra a 7,5% prímesi, najčastejšie medi. Všetky strieborné šperky Vuch sú v tejto rýdzosti. Samotné striebro je mäkkým kovom a vďaka prímesi ďalších kovov sú šperky pevnejšie a odolnejšie. Strieborné šperky udržuj v suchu, vo vlhkom prostredí, sú náchylné k oxidácii. Na čistenie si vezmi mäkkú handričku či špeciálny roztok na čistenie striebra.

Zliatina zinku

Zliatina zinku sa používa na bižutérne komponenty a ciferníky hodiniek. Na čistenie Ti postačí vlažná voda alebo vlhčený obrúsok bez rozpúšťadiel a alkoholu. Kov vyleštíš jednoducho handričkou z mikrovlákna.

Minerálne koráliky

Prírodné minerálne kamene a polodrahokamy sú krásne svojou jedinečnosťou. Každý kameň má odlišnú štruktúru, farbu aj lesk a žiadny kúsok nie je rovnaký. Minerálne koráliky umývaj pod tečúcou vlažnou vodou.

VLASTNOSŤ PRODUKTU

Vlastnosti Ti povedia niečo viac o Tvojich zakúpených produktoch.

Polarizačné sklíčka

Polarizačné sklíčka majú špeciálny filter, ktorý blokuje odrazené svetlo a zabraňuje nepríjemným odleskom. Svet cez sklá polarizačných slnečných okuliarov je krásne ostrý, kontrastný a farebne výraznejší. Sklíčka umy vodou so saponátom, opláchni a vylešti špeciálnou handričkou na okuliare.

UV Ochrana CAT.3, UV 400

Slnečné okuliare Vuch majú garantovaný filter UV 400, ktorý chráni Tvoje oči proti UV-B i UV-A žiareniu. Zatmavenie sklíčok CAT.3 prepúšťa 8 až 18 % svetla.

Vodeodolnosť 3 ATM

Hodinkám s vodeodolnosťou do 3 ATM nevadí vlhkosť a občasné namočenie. Napríklad pri umytí rúk a daždi. Nesmú sa ponoriť celé. Na čistenie hodiniek Vuch si vezmi suchú handričku na leštenie z mikrovlákna.

Odpružené FLEXI pánty

Špeciálne nerezové pánty slnečných okuliarov majú pružný flex. Ten dovolí bezpečné roztiahnutie nožičiek do strán a pohodlnejšie nasadenie okuliarov.

RFID ochrana

Peňaženky s RFID ochranou zabránia vašim bezkontaktným kartám v nechcených platbách. Tvoje konto aj údaje sú v takej peňaženke úplne v bezpečí.

CERTIFIKÁTY VUCH

Pre nás nie je dôležité iba to, ako vyrábame, ale aj ako fungujeme ako značka, a to aj s ohľadom na našu matičku Zem. Naša oddanosť nekončí iba pri výrobe kvalitných módnych doplnkov. Riešime tiež certifikácie, ktoré nám pomáhajú vytvárať čo najlepší e-shop a Tebe v tom, aby ho rozpoznal/a. Našim zákazníkom sa snažíme spríjemniť nakupovanie a zaistiť im čo najpohodlnejšie vrátenie, výmenu alebo reklamáciu tovaru.
Udržateľný e-shop

Udržateľný e-shop je ten, ktorý pristupuje k obchodovaniu takým spôsobom, aby minimalizoval negatívne dopady na životné prostredie a zároveň podporoval sociálnu a ekonomickú spravodlivosť. Ideme ruka v ruke s dobou a zaujímajú nás otázky udržateľnosti a ochrany našej planéty. Každý krok, ktorý podnikneme, je pre nás dôležitý, či už ide o etiku voči zamestnancom, zákazníkom, alebo šetrnosť k životnému prostrediu.

Overené zákazníkmi

Overené zákazníkmi je certifikát Heureka.sk, ktorý nie je iba označením, ale odrazom spokojnosti našich skutočných zákazníkov. Zaslúžili sme si ho, pretože mnoho z vás vyplnilo dotazník spokojnosti, z ktorého je jasné, že nákup u nás je pre vás radosť. Certifikát sa udeľuje v dvoch kategóriách. My sme dlhodobo držiteľmi Zlatého certifikátu, ktorý má prísnejšie podmienky ako základný Modrý certifikát. Zlatý certifikát Overené zákazníkmi získa e-shop, ktorý má stovky hodnotení od zákazníkov za posledných 180 dní a zároveň minimálne 97% odporúčaní za posledných 90 dní. Tvoja spokojnosť je pre nás prioritou, a to je zrejmé aj vo vyššej úrovni nášho certifikátu.

Certifikát Bezproblémové reklamácie Retino

Certifikát Bezproblémové reklamácie Retino označuje e-shopy, na ktorých môžeš nakupovať bez obáv. Ide o certifikát kvality starostlivosti o zákazníkov, ktorý udeľuje spoločnosť Retino. Tú môžeš aj od nás poznať ako nástroj na pohodlné vrátenie a reklamácie tovaru, takže sú to skutoční profesionáli v odbore. Certifikát Bezproblémové reklamácie získa e-shop, ktorý má hodnotenie od zákazníkov po vybavení, vrátení alebo reklamácii tovaru vyššie ako 90% za posledné 3 mesiace.

CERTIFIKÁTY NAŠICH DODÁVATEĽOV

So starostlivosťou vyberáme našich dodávateľov, a preto sa môžeš spoľahnúť, že naše výrobky nesú prestížne celosvetovo uznávané certifikácie BSCI a SEDEX. Tieto certifikácie nie sú iba pečiatkou, sú odmenou pre výrobcov, ktorí sa zaviazali k etickej udržateľnej výrobe, bezpečným pracovným podmienkam a férovým obchodným postupom.
SEDEX

SEDEX je globálna organizácia, ktorá zdieľa etické dáta dodávateľov. Uľahčuje činnosť svojich členov v dodávateľskom reťazci, je zodpovedná za etické obchodné postupy a procesy a pomáha kupujúcim aj dodávateľom lepšie riadiť výmenu dát sociálnych a environmentálnych rizík. Zaisťuje, aby pracovné podmienky zamestnancov v spoločnostiach spĺňali medzinárodné pracovné normy, stará sa o zdravie a bezpečnosť a tiež o environmentálnu a obchodnú etiku.

Amfori BSCI

Amfori BSCI je systém hodnotenia pre otvorený a udržateľný obchod. Cieľom je zvyšovať prosperitu ľudskej spoločnosti, zodpovedne využívať prírodné zdroje a globálne podporovať otvorený obchod. BSCI vykonáva audit na základe hodnôt a zásad Kódexu správania amfori BSCI v 13 oblastiach: systém sociálneho manažmentu a kaskádový efekt, zapojenie a ochrana pracovníkov, sloboda združovania a kolektívne vyjednávanie, zákaz diskriminácie, spravodlivé odmeňovanie, primeraný pracovný čas, ochrana zdravia a bezpečnosti pri práci , zákaz detskej práce, zvláštna ochrana mladých pracovníkov, zákaz neistého zamestnania, zákaz otrockej práce, ochrana životného prostredia, etické obchodné správanie.

Aby sme naše Vušky mohli ponúkať aj v Európskom hospodárskom priestore, musí mať aj CE Certifikát.

CE Certifikát

CE Certifikát označuje výrobky, ktoré vyhovujú právnym predpisom Európskej únie, a tak sa môžu voľne predávať na európskom trhu. Táto certifikácia dokazuje, že všetky naše výrobky boli posúdené pred uvedením na trh Európskeho hospodárskeho priestoru a spĺňa legislatívne požiadavky EÚ – bezpečnostné, zdravotné i environmentálne.

Zvoľte svoju krajinu